About SAAS Brow
- It is a concept in the billion dollar beauty industry - It is founded by an expert who built the largest eyebrow threading company in the world - Start up cost is low and revenue potential is high
SAAS Brow is a concept that specializes in the ancient art of eyebrow threading along with other services focused on the brow and lashes such as brow tinting, waxing, eyelash extensions, microblading, henna tattoos, facials and body waxing. This is an opportunity for a low start up cost franchise with high potential of revenue. The beauty business is a billion dollar industry which is recession proof and SAAS Brow customers have a 2 to 3 week time frame in between visits so consistent clientele is built in. At SAAS Brow we have a cutting edge store and kiosk design along with the philosophy "when you look good you feel good and when you feel good you do good'! Nothing instills confidence and makes you feel SAAS, CLASS and BAD..... like perfectly shaped eyebrows!
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $35K |
| Royalty | $450 per week or 5% whichever is greater |
| Total investment | $65K - $100K |
| Liquid capital required | $75K |
| Net worth requirement | $100K |
| Year founded | 2019 |
| Year began franchising | 2022 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
