About SaaviHome
- Only 2nd brand in the Home Automation space. - Leadership team has extensive franchising experience. - Our offer simplifies the complex world of home technology.
SaaviHome provides smart technology for modern homes. We install and service home technology systems that include Audio, video, security, wifi network, blinds/shades, lighting control and whole home automation systems. We are one of the leading integrators in the Colorado market and only the 2nd home automation concept to hit the franchise market. The President and CEO Gavin Lantzy has 10 years of franchising experience through running a painting business in college. His franchise support experience has led to the proper systems and processes to help grow SaaviHome to where it is today. Our franchisee's success comes first and we are working relentlessly to grow through responsible franchising.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $169K - $284K |
| Liquid capital required | $150K |
| Net worth requirement | $300K |
| Year founded | 2004 |
| Year began franchising | 2023 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
