About Sharkey's Cuts for Kids
- Turn-key package at $164,990. Discount for multiple units is $72,000 - $123,000 ($217,000 with a 3/pack) along with rights granted for exclusive territories. - 100% recession proof - Multiple revenue streams and state of the art salon software. Tops in industry. Franchisees can log into their salon desktop from the kitchen table or a laptop anywhere and see everything in real time. Sharkey’s software allows customers to book appointments with their favorite stylist online. Approximately 95% of all appointments are being booked online. - Sharkey's Cuts for Kids is in the top 5% of all Franchise Brands in the World!
Passive ownership is what Sharkey's is all about, says CEO Scott Sharkey. We have been able to combine a passive ownership franchise with a model that is 100% recession proof for today and years to come. Sharkey's Cuts for Kids is not one of those trendy franchises where maybe you make back your ROI within 3-5 years before your concept gets replaced by something bigger, better, or more trendy. Our franchise offers people the opportunity to invest in a brand that has longevity, is fun to run, is recession proof and has very little competition. Kids always need haircuts and you cannot get that on Amazon. At Sharkey's, we know that kids ages 0-14 and parents want something different with their haircut experience. So we provide it all: a superior haircut with warm, experienced stylists in a meticulously clean place filled with fun! Our brilliant formula for success is all about our multiple sources of revenue that flow through our shops! Haircuts, birthday parties, toys, hair accessories, and lots more... SHARKEY'S FAMILY SALON - hair it is by Sharkey's (Only available for HEB & Mejer Supermarkets)
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $45K |
| Royalty | $1,000 per month (months 1-3 no royalties) |
| Total investment | $197K - $336K |
| Liquid capital required | $165K |
| Net worth requirement | $350K |
| Year founded | 2002 |
| Year began franchising | 2006 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
