About ShelfGenie
- Home services are booming - Very simple/scalable business - no real direct competition - Part of the Neighborly family of franchise brands - excellent reputation and cross selling across brands
WE ARE NEIGHBORLY. Neighborly is the world's largest parent company of more than 5,500 franchises in 9 countries! Visit Neighborly: Premier Home Services Franchise Opportunities | Neighborly As the leading provider of custom home storage solutions, ShelfGenie has revolutionized the way people organize their homes for over 20 years. Our innovative glide-out shelving systems are designed to maximize space, enhance functionality and accessibility, and improve quality of life. As a ShelfGenie home organization and storage franchise owner, you’ll join a trusted brand with a strong reputation for excellence, a low overhead opportunity with no office space or inventory required and a solution made in America. Enjoy the benefits of ongoing training and support, and the satisfaction of helping customers transform their living spaces. This is a home based, very scalable, no/low overhead, executive model (full time involvement). A very simple business model. Looking for "big picture" owners who want to own a small business and be a CEO/CEO - not but themselves a job. They will perform two primary functions - hiring, training, leading, and managing a small team (6-8 max) of part time 1099 contractors who will be the sales designers and installers. The owner will also be the 'face of the business" and will need to oversee the marketing and networking in the local business community as well as be the project manager of each of the jobs and be customer service (high quality service and product) oriented and passionate.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $70K |
| Royalty | 5% |
| Total investment | $95K - $148K |
| Liquid capital required | $50K |
| Net worth requirement | $250K |
| Year founded | 2000 |
| Year began franchising | 2008 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
