About Soccer Stars
- 100% mobile franchise model – host classes anywhere! - Low entry cost, high gross margins and cash on cash ROI - Multiple revenue streams - “Crib to College” program options for ages 1-18 years
Founded in 2000 in New York City, Soccer Stars has grown into the country's largest corporately run youth soccer program. Our mission is to positively impact kids through Soccer. The primary goal is to have fun while teaching the fundamentals of the sport. We use the soccer ball as a vehicle to help children improve their soccer skills while at the same time building self-confidence, enhancing gross motor skills, honing socialization skills, and developing physical literacy. Dynamic coaches work with small groups of boys and girls ages 1 year – 18 years old to develop these skills and teamwork in a fun, non-competitive, educational 30 – 60-minute class-based environment. Soccer Stars operates in over 13 states and 25 major markets reaching over 110,000 children each year.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | 8% |
| Total investment | $70K - $102K |
| Liquid capital required | $100K |
| Net worth requirement | $250K |
| Year founded | 2000 |
| Year began franchising | 2022 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
