About Softroc
- Low investment - Home based business - No experience necessary
Softroc® emerged from an ever growing industry of poured in place rubber surfacing professionals. We have over 30 years of industry experience giving us the expertise and knowledge to meet the demands of a growing market. Through our growing network of Softroc Franchises, you will find Softroc® being used in a wide variety of applications from swimming pools and decks, playgrounds, home gyms, garages and so much more. Softroc Franchise Is A Low-Cost Investment Opportunity With The Potential For High Rewards! Softroc franchise is led by an executive team that is passionate about helping entrepreneurs become successful in their businesses. Our proven business model was designed to be easy to open and easy to scale, with low initial investment costs well below those of other surfacing concepts.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | 5.5% |
| Total investment | $85K - $171K |
| Liquid capital required | $65K |
| Net worth requirement | $100K |
| Year founded | 1980 |
| Year began franchising | 2021 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
