About Sport Clips
- Only (Inter)national chain to target men and boys - First haircare brand in all 50 states and Canada - 30 years of strategic & sustainable growth
Sport Clips is a truly unique concept in the haircutting industry. Our target is men and boys, and our store design creates an exciting visual experience that will put a smile on your face. There's NO other place like Sport Clips! We have a superior concept, a proven strategy, and excellent support systems. We have spent years developing the infrastructure to enable our Team Members to provide Championship Quality Service to our Clients every time. We are dedicated to achieving a disproportionate market share in each market we enter. We need qualified and committed Team Leaders to work with us. We are going to the top, and we're looking for qualified people to help us make it happen!
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $70K |
| Royalty | 6% Net |
| Total investment | $266K - $440K |
| Liquid capital required | $200K |
| Net worth requirement | $400K |
| Year founded | 1993 |
| Year began franchising | 1995 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
