About Spray-Net
- Over 80% of homes in America are 20+ years old, which has contributed to a booming $425B home-improvement industry - With more and more homeowners renovating, our exterior painting service is the smart and cost-effective solution that turns their renovation into an investment. - Our patented process and proprietary products allow our partners to deliver an innovative exterior renovation solution that homeowners can’t get anywhere else.
Spray-Net is the home-improvement franchise that’s changing the way homeowners renovate. Thanks to its patented weather-adjustable paint process and proprietary chemistry, Spray-Net delivers a factory finish on aluminum and vinyl siding, stucco, brick and even surfaces that aren’t traditionally painted on-site, like front and garage doors and windows. In as little as a day, each project results in a beautiful, long lasting finish that won’t peel, looks brand-new and doesn't require repainting every 2 to 5 years. At a fraction of the cost of replacement, Spray-Net is the most cost-effective way to modernize a home and boost property value.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $55K |
| Royalty | 7% |
| Total investment | $191K - $255K |
| Liquid capital required | $100K |
| Net worth requirement | $250K |
| Year founded | 2010 |
| Year began franchising | 2014 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
