About Steamoji
- Leader in the industry, STEM education for kids - Predictable income through memberships for up to 5 years per customer - Unique curriculum with low over head cost
Steamoji is the Maker Academy for kids ages 6-14 that equips children with the hands-on STEM skills and a maker mindset to solve real-world problems. Steamoji’s Master Maker curriculum covers everything from the screen to the workbench, so kids learn coding, engineering, digital arts, robotics, and more. Steamoji mentors kids to develop a Maker Mindset through a fun, inspiring journey by mastering hands-on STEM skills while learning to solve future problems with adaptability, creativity, and resilience. Through hands-on STEM learning and the development of a Maker Mindset, Steamoji empowers kids to not just adapt to the future, but to build it.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $40K |
| Royalty | 8% |
| Total investment | $180K - $378K |
| Liquid capital required | $100K |
| Net worth requirement | $100K |
| Year founded | 2018 |
| Year began franchising | 2020 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
