About Stemtree
- 365 Potential Revenue - Option to Run as Owner-Operator, Semi-Absentee, or Fully Absentee - Business Model Utilizes Both Brick-and-Mortar and Home-Based/Mobile Locations - Unique Curriculum & Education Model - Receive an Exclusive Territory - Ongoing Training and Support
It has been estimated that the global Early Childhood Education market revenue size was valued at approximately $247 billion in 2021 and will reach $487 billion by 2030 (Facts and Factors). Specifically, the global market for STEM K-12 Education was valued at $37.84 billion in 2021 and is expected to reach $131.98 billion by 2030 (Grand View Research). The demand for high-quality enrichment and remediation programs is rising exponentially. According to the 2020 America After 3 PM report, for every student enrolled in an afterschool program there are three more students waiting to enroll (National Conference of State Legislatures). Stemtree grants you access to millions of students through multiple high-revenue industries so you can create a positive future for our youth and a secure future for yourself. Stemtree is a K-12 education center that offers science, coding, robotics, electricity & electronics, and mathematics curricula. offers non-repeating, multi-concept, award-winning programs year-round. Our unique perspective on the market place has prepared us to expand at a rapid pace. In addition, our business model is structured to support the industry influx, allowing for new franchisees to start generating quicker returns. Our support system is consistent throughout the lifetime of our partnership and we assist you every step of the way. If you have a passion for helping others and improving lives, then owning a Stemtree Franchise would be the one of the most rewarding franchises available.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $45K |
| Royalty | 8% |
| Total investment | $93K - $186K |
| Liquid capital required | $120K |
| Net worth requirement | $186K |
| Year founded | 2014 |
| Year began franchising | 2016 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
