About Surface Experts
- Recession Proof - Core market is property management firms, hotels, restaurants - Under-served market in desperate need of a higher level of service and professionalism
Surface Experts®, repairs small damage on most interior surfaces, including counter tops, floors, cabinets, bathtubs, sinks, appliances and so much more. Most companies do complete surface replacement, costing thousands of dollars. We deliver perfect repairs in typically under an hour for less than $100! - Executive Led Model: Franchisee never performs the work only manages business. - 98% B2B Service: Core market is property management firms, hotels, restaurants. Residential service is a supplemental revenue stream. - Mobile business: Small office space (150-350 sq ft) needed to run the business. - Recession Proof: Started at the onset of the great recession, the business quickly grew as we offer cost saving alternatives for property managers and owners! - Quick ramp-up time: From Franchise award to open unit in 6-8 weeks - Item 19 Summary: The Average gross revenue for our top quartile of franchisees in 2023 was $770,754 (34% increase over 2021). We pride ourselves in our ability to provide incredibly fast service throughout our service areas, while maintaining a friendly-family like atmosphere in our call center and on job sites. We consider our company to be a blend of old school ideals, and new age technology, resulting in a mix that offers the latest and best tech with a friendly neighborly smile. Our proprietary process is special and unique. You almost have to see it to believe it. With this in mind, we have posted a few sample 30-second demonstration videos: - [Vinyl Floor](https://youtu.be/RKmlHlM0HjA) - [Laminate](https://youtu.be/nuy9ZGv5qX4) - [Wood Floor](https://youtu.be/WwzbGbqylR0) - [Cracked Tub](https://youtu.be/QmEV4z14Dx0) - [Cracked Tile](https://youtu.be/xbjly7gexU4) - [Countertop](https://youtu.be/4dPExW7CFSo)
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $75K |
| Royalty | 8% |
| Total investment | $133K - $213K |
| Liquid capital required | $90K |
| Net worth requirement | $150K |
| Year founded | 2018 |
| Year began franchising | 2018 |
| Business model | B2B |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
