About Surface Specialists
- Constant demand for bath remodeling at various level price points - High net profit margin - Benefits of a Home-based business
At Surface Specialists we are guided by a simple philosophy: Provide quality bathtub repair and refinishing products and services to our customers in a prompt, professional manner. Since entering the tub refinishing and repair industry in 1981, we have developed and refined our process to be the finest available anywhere. It is our passion and our trademark. Over the years, Surface Specialists has expanded our bathroom and kitchen refinishing and repair services for tubs, sinks and countertops to include acrylic tubliner and wall installation, converting tubs to whirlpools, glass scratch removal and turning existing bathtubs into safety or handicap accessible walk in showers. Please tour our web site to learn more about our services, local service providers and franchise opportunities.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $36K |
| Royalty | 5% |
| Total investment | $43K - $56K |
| Liquid capital required | $35K |
| Net worth requirement | $100K |
| Year founded | 1980 |
| Year began franchising | 1982 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
