About Taste Buds Kitchen
- Regulatory Benefit & Municipal Adaptability: Avoids typical restaurant rules and exempt from usual cooking place reulations. - Expert Leadership & Childcare Category: Team with extensive childcare and enrichment experience while being exempt from chiildcare rules. - Lower Infrastructure & Venue Style: No need for gas lines, vents or fire systems in the chic, mulit-age appealing locations.
Taste Buds Kitchen is a kids kitchen by day & an adult byob kitchen by night. Taste Buds Kitchen offers fun, hands-on, engaging, cooking classes, camps, parties and corporate events in incredibly stylish, upscale facilities for ages 2 to 99! The extensive support, streamlined and easy to follow path to success provided by the expert leadership team makes this an ideal, sought-after, emerging franchise. Taste Buds Kitchens are delighting guests through delicious culinary entertainment experiences while inspiring a love of the kitchen and creating cherished memories for all!
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | Greater of 8% Gross Revenue or $125 per Week |
| Total investment | $396K - $517K |
| Liquid capital required | $150K |
| Net worth requirement | $500K |
| Year founded | 2007 |
| Year began franchising | 2013 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
