About Temperature Pro
- Better ROI through lean inventory, lean system management, and cost discounts - National account relationships - Mentor Program - Entrepreneur Magazine #1 in Service Category 2010-2014 - See FDD Item 19 for the following: in first 12 months of operations franchisees are grossing $600,000.00 with 1 million in population by the 2nd year netting 15-18% - Entrepreneur Magazine Fastest Growing Franchises February 2012-2017 - Entrepreneur Magazine "Best of the Best"
Full Service Air Conditioning, Heating, Duct Work, and Indoor Air Quality Company Temperature Pro offers a broad spectrum of indoor comfort services to keep your home or business comfortable through every month of the year. Our professional HVAC crews are thoroughly trained and NATE-certified in heating and air conditioning service to ensure that your confidence in our expertise is well-placed. The array of services our contractors provide include the following: - Heating and air conditioning installation - Heating and air conditioning repairs - Heating and AC system maintenance - Air balancing service - Indoor air quality services - Duct work installation and servicing - Home and business energy efficiency audits Temperature Pro was founded by System Forward America, Inc., "the Franchise Specialists", to provide reliable, highly trained, mobile technicians to serve customers in a courteous, professional manner. We exceed customer expectations and provide on-going support as well as our industry-leading technology and business management platform.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $148K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $500K - $595K |
| Liquid capital required | $148K |
| Net worth requirement | $500K |
| Year founded | 2005 |
| Year began franchising | 2014 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
