About That 1 Painter
['A thriving culture of passionate entrepreneurs', 'The fastest-growing painting franchise in the nation', 'In-house appointment center', 'In-house marketing', 'Unbeatable support after launch, always a part of the team!', 'Semi-absentee and Owner Operator options available', 'No physical storefront necessary', 'Manage your business from home', 'Give back locally and globally with our "Paint it Forward" initiative.', 'Rapidly Growing', 'Easy to learn - no previous experience required.', 'Fun, bright and colorful trade.']
Elevate your future with a legacy-building business! That 1 Painter, founded in 2011 by CEO Steven Montgomery, is the fastest-growing painting franchise in the nation. That 1 Painter is a young and vibrant franchise focused on delivering happiness to our customers and unmatched value to our Franchisees. That 1 Painter is designed for Owner Operators and Semi Absentee Investors who want to manage a thriving and colorful business from home. That 1 Painter harnesses the power of parent brand, ResiBrands which includes ResiCreative, our in-house marketing and creative team. This means we take care of all scheduling, marketing, social media, SEO, web design, and content creation for our franchisees. Our comprehensive system allows our franchisees to concentrate on what matters most, the customer experience and networking in their area. At That 1 Painter, you're never alone! We believe in the power of community, which is why we offer top-notch coaching and support and connect you to our entrepreneurial network.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $59K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $113K - $142K |
| Liquid capital required | $35K |
| Net worth requirement | $75K |
| Year founded | 2011 |
| Year began franchising | 2021 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
