About The Bar Method
- Recession Resistant - The Fitness Industry is stronger than ever and there will always be a need to stay healthy - 5 different class formats (soon to be 6) and the variety ensures things never get stale - Physical Therapist on staff at corporate - helps write the workouts to ensure everything we do is good for long-term health
For two decades, The Bar Method, sister company of Anytime Fitness, Waxing the City and Orange Theory, has been building stronger bodies with challenging barre workouts that infuse power into every movement. Each exercise is meticulously designed to transform your body through high-repetition, low-impact resistance training. With elements of Pilates, yoga and other strength training workouts fused into a ballet-inspired barre workout, you will experience unthinkable flexibility, total-body definition, and metabolism-boosting endurance that lasts long after class.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $43K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $304K - $511K |
| Liquid capital required | $150K |
| Net worth requirement | $350K |
| Year founded | 2001 |
| Year began franchising | 2008 |
| Business model | null |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
