About The Grout Doctor
['Each Grout Doctor is in charge of his/her own business using Grout Doctor guidelines and support.', 'We offer 50% franchise fee discounts to Veterans, First Responders, and Teachers as our way of giving back to those who give so much every day.']
Who Are We? The Grout Doctor® is an uncomplicated home-based mobile franchise business. We specialize in renewing existing tile, grout and natural stone to its original beauty for residential & commercial customers. As a leading grout and tile care provider, our well-established franchise offers an unmatched support system designed to save its franchisees time and money and provides a strong, low-cost franchise opportunity. Our start-up package (which is included with the franchise fee) gives a new franchise all the tools needed to succeed, we provide extensive training, and our nationwide network offers unmatched support. Sales of our consumer product offers an additional stream of revenue as our Grout Doctor's receive a 20% rebate for every bottle sold within their territory. Since 1992, The Grout Doctor® has led grout and tile restoration. As the nation’s largest and most recognized brand, we’re the industry’s top-ranked, low-cost franchise. Our perfected business model and services make us the best investment choice.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $15K |
| Royalty | varies |
| Total investment | $24K - $38K |
| Liquid capital required | $24K |
| Net worth requirement | $100K |
| Year founded | 1992 |
| Year began franchising | 2001 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
