About The Inspection Boys
- Home Based - Low Overhead - High profits
The Inspection Boys is the most Inexpensive Franchise Opportunity in the Home Inspection Arena that offers the MOST VALUE to their franchisee partners. The Inspection Boys don’t believe in extra fees, monthly minimum charges, or any other monthly payments that add an unnecessary stress to an emerging business owner. Not only are we a Home Inspection Franchise Company that has the lowest start-up cost and lowest royalty program, we offer the largest value in the industry. Our state of the art marketing software, as well as our constant pursuit to improve and maximize our franchisee partners business displays our dedication to our partners. We will be here to support, motivate, and educate you along your pursuit of greatness! Our hands on approach gives each franchisee the feel of having an on-site partner without splitting half their income for it!
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $40K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $45K - $63K |
| Liquid capital required | $20K |
| Net worth requirement | $40K |
| Year founded | 2016 |
| Year began franchising | 2016 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
