About The Tailored Closet (Formerly Tailored Living)
- Non-manufacturing business model designed to optimize operational costs and increase profitability. - Established strategic partnerships with industry-leading vendors and brands known for their exceptional quality and influence. - True management-focused business model offers unparalleled potential for franchisees growth and prosperity. - Innovative 3D design software enabling us to deliver custom designs and on-the-spot renderings during appointments, separating us from most of the competition.
Beginning in 2006 as Closet Tailors®, our custom closet business enjoyed outstanding growth in the widening home organization marketplace. In 2011, with the acquisition of PremierGarage®, we became Tailored Living® featuring PremierGarage®, offering organizational systems which provide solutions for the whole home. In November 2022, Tailored Living® featuring PremierGarage® split into two brands, and Tailored Living was rebranded as The Tailored Closet™ to truly reflect the modern and customized services we offer for just inside the home. The Tailored Closet is one of the fastest-growing brands in home improvement, offering homeowners high quality organizational systems for everything in the home including closets, craft and hobby rooms, entryways, mudrooms, home offices, laundry rooms, pantries, wall beds, and everything in between! Our personalized consultation process guarantees a customized and fully optimized home organization solution for every client. We do not require franchisees to do their own manufacturing. We have a regional panel manufacturing strategy in place which allows our franchise owners to receive product that is standard across the franchise, but they do not have to cut their own product like our biggest competitors. We consistently ranked on the Entrepreneur Franchise 500® list (as Tailored Living) for our outstanding performance in areas including unit growth, financial strength and stability, and brand power.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $75K |
| Royalty | 4-7% |
| Total investment | $155K - $269K |
| Liquid capital required | $111K |
| Net worth requirement | $350K |
| Year founded | 2006 |
| Year began franchising | 2006 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
