About Top Rail Fence
- Industry leading unit economics - Strong B2B and B2C customer set - Vendor Advantage Program - Buying power - Full-Service sales and scheduling center - No Inventory or install crews required - low fixed overhead - Massive demand - large market potential
Top Rail Fence is the fastest-growing fencing franchise in the United States. With multiple locations across the country, Top Rail is the go-to fence provider for residential consumers and businesses – Backed by 150+ years of property service experience. Be in business in less than 90 days with our Learning Accelerator and 90-Day Jumpstart Program. Top Rail Fence boasts one of the fastest ramps to cashflow of any property service franchise. Be the go-to provider for multiple customers, including homeowners, residential builders, pool contractors, and business facilities. Leverage Top Rail’s Vendor Advantage Program with national buying power and a streamlined supply chain. Top Rail Fence Franchise assists you in securing subcontractor labor in your local market to deliver installations. With our full-scale service platform, franchisees can simplify business operations for enhanced growth and performance. Franchisees can take advantage of our superior CMS to acquire new customers, follow up with leads, and manage service calls, all in our easy-to-use software. Get the training to confidently lead and grow your business with comprehensive education programs to guide you from pre-opening through your entire franchise journey.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $60K |
| Royalty | 6% - 4% |
| Total investment | $113K - $213K |
| Liquid capital required | $250K |
| Net worth requirement | $500K |
| Year founded | 2014 |
| Year began franchising | 2022 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
