About TruBlue Home Service Ally
- Non-medical & non-care senior services - More seniors will age in place post-covid creating high demand for home modifications and maintenance - Strong profit margins with very low overhead
TruBlue Meets the New Demand for Total House Care! TruBlue Home Service Ally is perfectly positioned for the next golden opportunity in the rapidly expanding Senior Care Market. More than 10,000 people will turn 65 years of age EVERY DAY for the next 20 years, and nearly 90% of them want to “age in place”. This creates a huge, continuing demand for TrueBlue to take care of home maintenance, repairs, maid service, yard work, and more. While seniors and busy families have the financial resources, they typically don’t have the time, skill, physical ability, or desire to perform routine maintenance tasks on their homes. These house care services can be packaged into a monthly or quarterly subscription, which we call House Care Plus. Dependable, timely care and maintenance for the home and recurring revenue.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $70K - $96K |
| Liquid capital required | $50K |
| Net worth requirement | $150K |
| Year founded | 2011 |
| Year began franchising | 2012 |
| Business model | B2C |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
