About Truly Nolen of America, Inc.
- We are an essential business, as pest control is part of public health - By responsibly controlling unwanted pests and adding peace of mind for our customers, we are neighborhood champions - We protect the integrity of homes and businesses by controlling the effects of damaging pests
Whether you're looking to convert your existing pest control business or start fresh, Truly Nolen's franchise system can help set you apart from the competition. With over 80 years of pest control industry experience and a strong commitment to customer service, innovation, and development, we truly are industry leaders. Our strong recognizable brand, marketing, time-tested service protocols, and overall support structure, help set you on the path for success.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $35K |
| Royalty | starts at 7%; ranges from 4-7% depending on annual gross charges |
| Total investment | $50K - $122K |
| Liquid capital required | $50K |
| Net worth requirement | $0 |
| Year founded | 1938 |
| Year began franchising | 1996 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
