About UP Closets
- Turnkey conversational marketing providing leads/business opportunity for the franchise owner. - AI design software with immediate design options for the customer. - Automated cutting edge tech stack
We designed Up Closets to be something new and unique in the half century old custom closet industry: a lean to run and potentially profitable home service business that runs with few employees, low overhead, highly effective and disruptive marketing and software that leverages the newest artificial intelligence technology to design closets faster and more efficiently. Own an Up Closets Custom Closets Franchise We offer state-of-the-art closet systems that are generally priced more attractive than our competition. We do this by carefully sourcing manufacturers to supply our franchise owners at excellent rates and we don’t up-charge our owners for this. You pay our full wholesale rate with no markup! This means you can deliver higher margin jobs and still be priced better than most existing closet companies in your market. Are you passionate about home organization, home improvement and helping people make their personal spaces much better? If you fall into this group and have been wanting start your own business, Up Closets is a new to market custom closet franchise that might a perfect fit. Up Closets is in the business of designing, selling and installing beautiful custom closet systems for clients.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $39K |
| Royalty | $750 - $1,650 |
| Total investment | $65K - $120K |
| Liquid capital required | $40K |
| Net worth requirement | $50K |
| Year founded | 2022 |
| Year began franchising | 2022 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
