About Varsity Zone HVAC
- Over 50 years of HVAC Industry experience including Sales, Distrubtion, Franchising / Operations & Field Service - We offer franchisees the opportunity to sell Carrier HVAC equipment, and partnerships with SolaceAir - We offer double the territory than our competitors 200k in population
Varsity Zone HVAC is a premier franchise specializing in top-tier heating, ventilation, and air conditioning services for both residential and commercial clients. With a commitment to excellence, Varsity Zone offers comprehensive installation, maintenance, and repair solutions, ensuring optimal performance and energy efficiency. Our franchisees benefit from a robust support system, extensive training, and a proven business model designed to drive success in the competitive HVAC industry in both residential and commercial markets. Join Varsity Zone HVAC and become part of a trusted brand dedicated to enhancing indoor comfort and air quality.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $60K |
| Royalty | <1M 5%, $1M-$3M 4%, >$3M 3% Option to prepay $30,000 for first 12 months |
| Total investment | $204K - $269K |
| Liquid capital required | $150K |
| Net worth requirement | $500K |
| Year founded | 2022 |
| Year began franchising | 2024 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
