About Veterans Restoration
['Home Based Business', 'Recession Proof with strong financials', 'Veteran-Owned']
Veterans Restoration is a full-service insurance restoration franchise. Specializing in water, fire, mold, and trauma restoration services. We also offer general construction and cleaning services, which includes rebuilding after disasters. Working directly with insurance companies allows us to maintain a steady flow of sales coming in and a recession proof business. No matter what the economic situation is there will always be house fires, broken pipes, floods, hurricanes, cold weather events, and storm damages. The construction industry is going through major shifts currently as baby boomers are aging and retiring out of the industry with no leaders stepping into their places to take over. The restoration industry is directly linked to the construction industry and is facing the same struggles currently.As a veteran-owned organization we uphold the highest level of standards and care with our customers. Many of our customers trust they will be taken care of when an emergency happens by a Veteran-owned company, because they know as Veterans, we take care of our own. Our slogan "Serving others during disaster" is what we stand by when arriving onsite during an emergency in someone's home. We strive to hire veterans for not only their work ethic and character, but to also decrease veteran unemployment and homelessness. Many veterans are not prepared for life after the military; being able to offer an industry that promotes serving others during emergencies is a rewarding path. Unlike other restoration franchises we offer personal guidance from the president of the company, as well as top-notch training. As a veteran-owned organization we understand that teamwork and brotherhood are the two main factors in mission success. We strive to uphold our core values of honesty, respect, and hard work.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | 4-6% |
| Total investment | $95K - $194K |
| Liquid capital required | $50K |
| Net worth requirement | $0 |
| Year founded | 2021 |
| Year began franchising | 2023 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |