About Waxing The City
- Keep full-time job - Manager run studios - Ability to open multiple locations - Limited time commitment - Technology enabled - Modest investment level $310K-$646K - 160+ locations already open - Owned by a large multi-brand shared services franchisor with over 7,000 locations
Waxing The City is similar to other beauty industry concepts only we are removing hair from other parts of the body other than the head! WTC is a manager run, multi-unit concept, that allows franchisees the ability to keep the safety and security of their full-time jobs, while starting and growing the business, with an eye toward transitioning over to the business full-time once their income is replaced, building a bridge to entrepreneurship that is highly sought after in today's environment.
FDD facts
| Initial franchise fee | $43K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $311K - $646K |
| Liquid capital required | $150K |
| Net worth requirement | $350K |
| Year founded | 2003 |
| Year began franchising | 2013 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
