About WorldKids School
- WorldKids has a proven track record with 10 successful locations already in operation, demonstrating the viability and profitability of our brand. - As a franchisee, you’ll benefit from direct access to Nicole Chaudhry, the founder of WorldKids, who is committed to supporting each franchisee. - WorldKids offers prime locations and the opportunity to be part of a growing and innovative educational brand.
WorldKids is a School where children, teachers and staff from all over the world come together to share their cultures and gain a sense of global awareness. We believe in creating a warm, nurturing environment where children feel secure and can gain confidence in their own abilities. What sets WorldKids apart in the childcare industry is our unique ability to blend an exceptional multilingual program with strong, proven business fundamentals. As a franchisee, you’ll have the flexibility to choose from three different school size options, each tailored to meet the needs of your market and investment goals. Regardless of the model you choose, all have demonstrated impressive returns.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $80K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $195K - $292K |
| Liquid capital required | $195K |
| Net worth requirement | $400K |
| Year founded | 2015 |
| Year began franchising | 2024 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
