About WOW 1 DAY PAINTING
- Part of O2E Brands family of Home Service brands - 1-800-GOT-JUNK?, WOW 1 DAY PAINTING and Shack Shine. - We paint residential homes in One Day - Primarily interior painting (75% of business is residential interior) - High quality – backed by written 2-year warranty - Home-based office – mobile team of estimators and painters, low overhead - Low cost – less than $100k investment - Centralized sales center and online booking system – we book jobs for our franchise partners, significantly reducing their admin - Media juggernaut – in-house PR team leveraging national media relationships - Digital marketing experts – we have an in-house marketing team of 20+ people - Vendor relationships with paint suppliers, vehicles, marketing collateral, uniforms, etc
WOW 1 DAY PAINTING has revolutionized the painting industry. How you ask? Unlike other painting companies that may take several days, if not weeks, to complete the project, **we do it in one day without charging you a premium to do it!** Just because we complete your house painting in 1 DAY does not mean it is not to the highest quality standards. Using a technique and system perfected over more than 20 years, along with the right number of professional painters, means you get the painting quality you expect backed by a written two-year warranty. Our painters are uniformed and professional, our prices are very competitive, and our customers are left with a “WOW” experience. We leave fresh cut flowers after every job, along with a personally signed card by each painter that was on the job.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $40K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $92K - $182K |
| Liquid capital required | $50K |
| Net worth requirement | $150K |
| Year founded | 2010 |
| Year began franchising | 2011 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
