About 1-800 Radiator & AC
- Recession resistance - Strong growth opportunities - Unique niche
The 1-800 Radiator & A/C franchisee has on average 1,000 automotive type businesses as its primary customers; including parts stores, repair shops, body/collision shops, new and used car dealers, junk yards, and radiator repair shops. A fully integrated proprietary software system gives franchisees a strong competitive advantage over local competitors in their market. This B2B Automotive Parts distribution business offers a simple and proven business model backed by a strong Item 19. Servicing a specific and needed niche in the automotive parts segment. New product offerings are constantly added to the network for huge growth opportunities.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $45K |
| Royalty | 8% of Gross Sales |
| Total investment | $300K - $750K |
| Liquid capital required | $200K |
| Net worth requirement | $800K |
| Year founded | 1985 |
| Year began franchising | 2005 |
| Business model | B2B |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
