About Advanced Maintenance
['2 weeks at affiliate, 2 weeks at location, more if required or requested. training is done as practical application, you will work in an Advanced Maintenance location, travel with the VP of Sales, complete business plan']
We are Advanced Maintenance. We are experts in performing preventive, corrective, and emergency maintenance on a wide variety of commercial fleet vehicles, including heavy duty trucks, medium duty trucks, light trucks, buses, vans, forklifts, trailers and a variety of motorized farm equipment. we provide maintenance and repairs on-site at the customers location, and we also perform 24 hour emergency roadside repairs. Our superb professional technicians know how to perform maintenance and repairs that are Department of Transportation compliant. And, due to the scope of the repairs, such as engine or transmission replacement, we can bring the vehicle to our shop for the necessary repairs and return it to our customer when completed. Due to the growth of the trucking industry and the vital importance of truck maintenance, we are expanding our operations, and we sincerely invite you to join us as an... Advanced Maintenance owner!
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $35K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $150K - $200K |
| Liquid capital required | $150K |
| Net worth requirement | $200K |
| Year founded | 2000 |
| Year began franchising | 2007 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
