About 1Heart Caregiver Services
- The senior care industry is growing year over year and is set to grow to unprecedented and sustained heights with the Baby Boomer generation entering their senior years. - 1Heart Caregiver Services is also a caregiver service itself allowing the franchisor deep, tangible insights into the senior care industry. We practice what we preach! - Low investment risk. Franchisees need only $97,625 to $144,510 to start a business with minimal brick-and-mortar. - Quick ramp up. Once the business is set up, franchisees staff caregivers only as the client needs build.
1Heart Caregiver Services is a premium non-medical home care company that is run and managed by executives and managers with decades-long healthcare and caregiving experience. The company has its in-house 1Heart Caregiver University and has trained more than 2,500 caregivers since 2011. All franchise offices conduct the individual training schedule to ensure continuing professional education of all caregivers. The company's unique proprietary programs provide health education lectures and wellness programs to the local senior living communities. Franchisees can expect strong ongoing support in the areas of sales, marketing, human resources, staffing, recruitment, operations, accounting, and finance. The franchisees receive continual training to ensure growth and progress in business development, recruitment, and all other online lead-generation programs.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $55K |
| Royalty | 5% of Gross Revenue |
| Total investment | $98K - $145K |
| Liquid capital required | $100K |
| Net worth requirement | $150K |
| Year founded | 2004 |
| Year began franchising | 2015 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
