About 4Ever Young Anti-Aging
- High-Growth Market: Products and services continue to grow with medical advances and the need to look and feel younger - Recurring Revenue Model: Membership based model with 19+ modalities that create numerous up-selling opportunities - No Medical Background Necessary: Services overseen by medical professionals means no prior experience necessary and Franchisees don’t need to be a doctor! - Ideal for Multi-Unit Expansion: Scale with multi-center options for Franchisees - Full Suite of Support Services: From real estate search to construction, training to marketing, we support Franchisees every step of the way – 4Ever Young Academy - Strong Income Capability: See FDD Item 19
4Ever Young is the nation’s leading anti-aging franchise brand with a business model operating in a highly fragmented industry. 4Ever Young is positioned in the marketplace with products and services that target two key consumer verticals - aesthetics and wellness. Everyone wants to look and feel younger, because beauty does not go backwards! **Aesthetic Services “Look Your Best”** - Injectables (Botox®, Dysport®, dermal fillers), Skin Rejuvenation, Body Contouring **Wellness Services “Feel Your Best”** - Hormone Replacement Therapy (HRT), Medical Weight Loss, IV Therapy, Peptide Therapy, Vitamin Injections & Supplements 4Ever Young Franchisees operate under Corporate Practice of Medicine Statutes. Meaning, Franchisees own and manage the business with the help of a Medical Director (MD). This is the same way urgent care and the med spa industry function. Corporate 4Ever Young helps Franchisees recruit a medical doctor to launch the business.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $60K |
| Royalty | 7% |
| Total investment | $520K - $750K |
| Liquid capital required | $400K |
| Net worth requirement | $1.0M |
| Year founded | 2014 |
| Year began franchising | 2018 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
