Overview
About ACFN Franchised Inc.
['No Overhead', 'No Employees', 'No Selling Involved', 'Manage Your Business From Home', 'Make Your Own Flexible Schedule', 'Low Cost High Return Business Opportunity']
ACFN is the largest hotel provider in the US and North America’s only ATM Franchise. 250+ Franchises strong, ACFN focuses mainly on travel & entertainment based businesses. ACFN - does the research, marketing and securing qualified locations in your area. YOU – own and operate your ATM network investing a few hours a week. No Overhead. No Employees. No Selling Involved. Manage Your Business From Home. Make Your Own Flexible Schedule. Low Cost High Return Business Opportunity
Who it fits
Ideal candidate
Our ideal franchisee / candidate has at least $60k, eager for success and willing to follow our lead.
The fine print
FDD facts
| Initial franchise fee | $25K |
| Royalty | None |
| Total investment | $50K - $100K |
| Liquid capital required | $60K |
| Net worth requirement | $0 |
| Year founded | 1996 |
| Year began franchising | 2003 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
Reported figures from public FDD disclosures and franchisor websites. Verify with the official FDD before signing.
Footprint
Territory overview
AvailableMinnesota, Colorado
UnavailableArizona, California, Florida, Georgia, Michigan, North Carolina, North Dakota, New York, Ohio, Texas, Virginia, Wisconsin
LegendAvailableLimitedUnavailable
More to compare