About Family Financial Centers
- FFC IS THE “21ST CENTURY” VERSION OF THIS BUSINESS WITH SYSTEMS AND TECHNOLOGY THAT SET US APART FROM THE REST OF THE INDUSTRY. - THESE SYSTEMS ALLOW FOR “REMOTE MANAGEMENT” SO THE FRANCHISEE DOES NOT HAVE TO BE IN THE STORE ALL THE TIME BUT CAN STILL MAINTAIN THEIR SPAN OF CONTROL (THIS ALSO ALLOWS THEM TO SCALE THE BUSINESS TO ADDITIONAL UNITS). - FFC IS COMPLETELY TURNKEY AND PROVIDES EXCEPTIONAL SUPPORT TO FRANCHISEES INITIALLY AND ONGOING.
FFC is the closest thing to owning a neighborhood branch bank. We have a bank look and feel, and we offer a full menu of financial services to the "un-banked" or "under-banked" customer, typically a middle-income working family. Our services include check cashing, money orders, wire transfer, electronic bill payment, pre-paid debit card, gift card buy back program, gold and precious metals purchasing and a host of other financial related products. We are located in attractive suburban strip centers close to the customer's home or work. The underlying business model is exceptional, providing good income and high return on investment. Our only inventory is cash, and we open and close our teller stations daily just like a bank. The business can be run with one to two people, and the owner can bring on a manager to run the store once the business is ramped up.We are doing acquisitions (for candidates who prefer an existing cash flow), new stores, and a "store in a store" kiosk concept that can go inside of an existing business (convenience store, grocery store, tax prep office, etc.). We offer single units, multiple units, and area development on a selective basis. Our typical candidate is an upper level corporate executive making a good income and with reasonably strong net worth, or an entrepreneur that is selling their business and looking to get into something else, or diversify into another business.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $41K |
| Royalty | .002 of check volume |
| Total investment | $175K - $303K |
| Liquid capital required | $150K |
| Net worth requirement | $500K |
| Year founded | 2004 |
| Year began franchising | 2004 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
