About Amerispec Inspection Services
- Low Cost of Entry - Reputation as the Best in the U.S. - Proprietary inspection and back office software
Amerispec Inspection Services provides an opportunity to start a home inspection business with one of the largest and often voted - best inspection company in America. We continually are ranked as the best inspection company domestically by publications including Forbes and Bob Vila. A home inspection business offers a very low cost of entry, but is a business that is scalable to significantly large multi-location businesses. Your success will largely be determined by your ability to build relationships with real estate agents and become their go-to inspection firm who is always available when needed. Amerispec is synonymous with quality. Your reputation will be set the day you start the business. And you will be trained by the absolute best in the business.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $40K |
| Royalty | 7% |
| Total investment | $76K - $93K |
| Liquid capital required | $40K |
| Net worth requirement | $150K |
| Year founded | 1987 |
| Year began franchising | 1988 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
