About Atomic Wings
- We are a company operated by franchisees. - We have an Area Representative, who are also franchisees, serving our franchisees locally. - Over 100 years of restaurant experience on the ownership team.
We are a franchise run by franchisees. We are a very cost efficient and effective competitor in the fast growing wing business where you will be in business for yourself, but not by yourself. We have over 100 years of restaurant experience in the ownership team, as well as an Area Representative model where you will have a local Area Rep/Franchisee who will coach you in all aspects of the business. We have room for people of integrity who are willing to work hard to build an amazing business. Support is at the center of everything we do, whether you are looking to own one or many Atomic Wings.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $25K |
| Royalty | 5% |
| Total investment | $170K - $720K |
| Liquid capital required | $100K |
| Net worth requirement | $0 |
| Year founded | 1989 |
| Year began franchising | 2020 |
| Business model | Food |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
