Overview
About beem Light Sauna
- Innovative health & wellness franchise poised for success - Cutting edge technology - Wide array of products and services
beem Light Sauna is an innovative health and wellness franchise poised for explosive growth! Led by a team of successful Franchisors, beem Light Sauna is uniquely positioned as the right brand at the right time. Cutting edge technology provides a full-spectrum light therapy experience that uses light to extend the benefits of saunas to complete cellular revitalization. beem Light Sauna has a wide array of products and services including; infrared light therapy, red light therapy, chromotherapy, branded apparel and nutritional supplements providing several revenue streams for Owners.
Who it fits
Ideal candidate
Owner-OperatorSemi-Operator
The fine print
FDD facts
| Initial franchise fee | $45K |
| Royalty | 8% |
| Total investment | $392K - $739K |
| Liquid capital required | $200K |
| Net worth requirement | $750K |
| Year founded | 2019 |
| Year began franchising | 2022 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
Reported figures from public FDD disclosures and franchisor websites. Verify with the official FDD before signing.
Footprint
Territory overview
AvailableMichigan, Nevada, North Carolina, Massachusetts, Utah, Arizona, Texas, Tennessee, Colorado, Georgia, Pennsylvania, New Hampshire, Ohio, Oklahoma, North Dakota, Nebraska, Rhode Island, Alaska, Hawaii, Wisconsin, Connecticut, Iowa, Kentucky, Louisiana, South Dakota, Washington, Alabama, New Jersey, Delaware, Oregon
UnavailableCalifornia, Florida, Illinois, Indiana, Maryland, Minnesota, New York, Virginia, Maine, South Carolina, District of Columbia
LegendAvailableLimitedUnavailable
More to compare
