About Between Rounds Bakery Sandwich Cafe and Catering
- the appeal of a locally-owned, community gathering place - the quality of freshly made bagels, food, and other baked goods - excellent unit financial performance and wholesale distribution opportunities
Between Rounds Bakery Sandwich Café has been in business for over 20 years, and is best described as a blend of a Panera Bread and Dunkin Donuts. We offer an assortment of fresh baked- on- premises bagels, muffins , danishes, cookies, rolls and breads along with breakfast sandwiches, lunch sandwiches , assorted salads and soups, assorted coffee beverages, frozen drinks, and desserts. Additionally, we offer Catering services (both corporate and residential) including delivery options to corporate accounts. We also offer whimsical giftware for purchase in the store. Retail stores are beautifully designed with and without drive-thru capability, and all stores offer free Wi-Fi. AREA DEVELOPMENT AGREEMENTS : We are currently seeking Area Developers able to develop 3,5,or 10 unit territories. Area Developers will be required to build their own Bagel Commissary which will furnish bagels to their own retail stores as well as allow them to Wholesale our proprietary bagel products to Supermarkets, School systems, other restaurants, etc. Item 19’s are available with sufficient detail to answer potential questions.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $65K |
| Royalty | 5% |
| Total investment | $1.1M - $1.4M |
| Liquid capital required | $300K |
| Net worth requirement | $350K |
| Year founded | 1990 |
| Year began franchising | 2011 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
