Overview
About Bok You Fried Chicken
- One of the cheapest possible food franchises to build with mobile options or we can ship the whole restaurant as a shipping container - Korean Fried Chicken is a hot concept with very little franchise competition - Easily scalable to multiple locations
Korean Fried Chicken is a hot concept with very little franchise competition Easily scalable to multiple locations
Who it fits
Ideal candidate
- Well funded
- Has potential to do more than one unit
- Has business or restaurant experience but not necessary
The fine print
FDD facts
| Initial franchise fee | $35K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $100K - $250K |
| Liquid capital required | $75K |
| Net worth requirement | $125K |
| Year founded | 2021 |
| Year began franchising | 2022 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
Reported figures from public FDD disclosures and franchisor websites. Verify with the official FDD before signing.
Footprint
Territory overview
AvailableGeorgia, Virginia, Louisiana, Oregon, New York, Florida, Texas, Pennsylvania, North Carolina, Nevada, Arizona
LegendAvailableLimitedUnavailable
More to compare
