Overview
About Bull Chicks
Bull Chicks was established with the idea in mind to serve low cost, satisfying meals to the general public, especially striving students with a low budget. Its unique menu with a variety of different selections, including specialty wraps, burgers, salads, sandwiches and wings, promises an excellent experience for each individual. We offer a dine in area and drive thru for your convenience. You may also call in your order, or place an order to be delivered.
Who it fits
Ideal candidate
Passive Ownership: Yes
The fine print
FDD facts
| Initial franchise fee | $146K |
| Royalty | 7% |
| Total investment | $121K - $655K |
| Liquid capital required | $75K |
| Net worth requirement | $250K |
| Year founded | 2006 |
| Year began franchising | 2011 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
Reported figures from public FDD disclosures and franchisor websites. Verify with the official FDD before signing.
More to compare
