About Buzz Worthy Pub Trivia
- Low start up cost - Scalability - Flexibility
Buzz Worthy Pub Trivia is the premier live-hosted trivia company, and was created to help small businesses increase sales by bringing people in for a fun night of social interaction while testing their knowledge through our trivia game. Our services now include pub trivia, team building, fundraising, and other private events, virtually and in person. We offer two different types of franchise opportunities, live services and a virtual-only model, both allowing you the opportunity to work out of your home with very low overhead. Our fast start-up and low cost of entry will have you quickly on your way to building a profitable business. You'll benefit from the recurring revenue and scalability of our unique business model. We strive to provide the tools and environment necessary to bring both personal and professional development to each of our franchisees. With a Buzz Worthy Pub Trivia franchise you get comprehensive training, ongoing support, proprietary processes, and support and advice from our founders.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $23K |
| Royalty | 6-7% |
| Total investment | $26K - $38K |
| Liquid capital required | $26K |
| Net worth requirement | $0 |
| Year founded | 2013 |
| Year began franchising | 2022 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
