About Cascadia Pizza Co.
['Brick & Mortar with Mobile Opportunity', 'Generous Territory Size', 'Strong Leadership Team with 40+ Years of Restaurant Experience', 'Community Centric Brand', 'Small Footprint Compared to Industry Standard']
Cascadia Pizza Co is a wood-fired, quick-service pizza concept with both brick and mortar and food trailers available. With 100% wood fired ovens, imported from Italy, Cascadia uses old-world cooking techniques to create delicious pizzas with new world flavors. Blending old and new, Cascadia appeals to the masses – Cascadia serves everyone from the blue-collar construction worker to the Fortune 500 CEO. Cascadia Pizza has three core values - Passion for Pizza, Our People, and Our Customers. We go above and beyond to ensure that we are putting out the best quality pizza at all times, that our employees are happy, compensated well, and have opportunity for upward mobility within the organization, and that our customers have the best experience every time they are in one of our stores. Championing our pizza, people, and guests have endeared us to the communities we serve. Cascadia is also active in the communities it serves, through our "PNW -- Pizza Never Wasted" philosophy. We donate extra pizzas from franchise training to our local food bank, fire and police departments, and women's shelter, and also host free pizza events on our food trailers for Children's Hospitals, the Ronald McDonald House, and other local charities. With delicious pizza, friendly employees, and a family friendly atmosphere, Cascadia strives to bring back the neighborhood pizzeria feel to the communities it serves.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $60K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $347K - $677K |
| Liquid capital required | $250K |
| Net worth requirement | $500K |
| Year founded | 2015 |
| Year began franchising | 2023 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
