Overview
About Chino-Mex
- We have two Hot trends in one - Diverse environment - We target more than just one type of customer
We are a newfound concept of food that serves Chinese and Mexican Food on ONE dish. Just like our fusion food, our family is a fusion of diverse cultures with roots from California, Michoacán and El Salvador. Our family favorite foods in one dish. Chino-Mex offers the opportunity to grow with the company which gives the Franchisee a lower failure rate. You will be your own boss, have profits, brand recognition, business assistance to help advertise etc. and be part of the Chino-Mex success.
Who it fits
Ideal candidate
- Open minded
- Creative
- Approachable
The fine print
FDD facts
| Initial franchise fee | $25K |
| Royalty | 3.5% first year then 4.5% |
| Total investment | $181K - $361K |
| Liquid capital required | $0 |
| Net worth requirement | $150K |
| Year founded | 2019 |
| Year began franchising | 2021 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
Reported figures from public FDD disclosures and franchisor websites. Verify with the official FDD before signing.
Footprint
Territory overview
AvailableNew York, California, Texas, Florida
LegendAvailableLimitedUnavailable
More to compare
