About Cinnaholic
['We’re not your typical cinnamon roll shop. In addition to being 100% vegan, we offer more than just your average ‘Old Fashioned’ roll. We have a variety of different flavors that are waiting to be explored, all made with the highest quality ingredients to tickle your taste buds. All of our products are: Dairy & lactose-free, egg-free and cholesterol-free.', 'High margins and low cost of goods in a virtually non-existent "vegan" franchise category.', 'Popularity due to exposure on Shark Tank in 2014 with re-runs still airing.', 'Simple, small footprint, unique product, great Item 19.']
A one of a kind retail bakery concept launched in 2010 and a winner on SHARK TANK in 2014! Cinnaholic serves up gourmet, vegan cinnamon rolls that are dairy-free, egg-free, and mouth-watering. To top it off, over 15 flavorful frostings and 20 specialty toppings may be added to the roll giving the customer the ability to create their own personal custom cinnamon roll. The brand will reach 100 locations open in 2023, making it one of the fastest growing food franchises in the country. Very low cost of goods, strong Item 19 and simple/scalable, add to the appeal for the entrepreneur searching for a simple and financially rewarding franchise opportunity.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $40K |
| Royalty | 5% |
| Total investment | $242K - $505K |
| Liquid capital required | $100K |
| Net worth requirement | $400K |
| Year founded | 2010 |
| Year began franchising | 2015 |
| Business model | B2C |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |