About Coffee Beanery
- Easy to operate beverage business - Daily repeat customers bring good foot traffic to retail centers - Large variety of high quality coffee - Menu to support morning-evening traffic - Comfortable environment - No food preparation for cooking (no messy grills to clean up) - Growth Industry: 77% of Americans now drink specialty coffee! - Recession-resistant
Coffee Beanery offers a variety of investment opportunities with storefront cafes and drive-thru locations being the main growth vehicle in the future. The cornerstone and foundation of the business is the exceptional quality of its own hand-roasted coffee. Coffee Beanery features 60 varieties of coffee plus a café menu that includes hot & cold sandwiches, soups, smoothies, freshly-made salads and wraps.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $15K |
| Royalty | 4% |
| Total investment | $101K - $545K |
| Liquid capital required | $150K |
| Net worth requirement | $500K |
| Year founded | 1976 |
| Year began franchising | 1985 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
