About Concrete Craft
['It is a year round business that generates not only significant opportunity in the residential world, but the commercial niche as well. The model is an Owner/Operator model not one for a silent investor. The margins are outstanding: Owner/Operator, Owner-Net-Benefit, 35%; Executive, Owner-Net-Benefit, 30%. Has shown to be recession-resistant.', 'Goal-Oriented self-starters with good business acumen. Willing and capable to hire and manage employees. We will teach the rest! All backgrounds are welcome.']
Concrete Craft (formally All American Decorative Concrete) based in Atlanta, Georgia, is the world’s only decorative concrete franchise and is poised for rapid growth. The $1 billion niche industry of decorative coatings is a mere thirteen years old—and Concrete Craft has been around from the beginning. Using proprietary products and techniques, we have been making art out of ordinary concrete since 2006—providing real value to property owners. Environmentally-friendly and cost-effective, decorative coatings are a fraction of the expense of stone, brick, tile, pavement, or wood. As a result, our services are in constant demand. This is a home based business with a storage facility. Extremely cash friendly and quick ramp up time—installations typically take one day. Concrete Craft is the 3rd of 9 strong brands under the Home Franchise Concepts banner, and new franchisees will benefit from the parent company’s focus on marketing, systems, training and support. New franchisees will now have a 6 months’ worth of professional outside coaching to the training that covers an array of valuable topics for an incoming franchisee at no additional cost.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $70K |
| Royalty | 7-4% |
| Total investment | $156K - $233K |
| Liquid capital required | $116K |
| Net worth requirement | $300K |
| Year founded | 2006 |
| Year began franchising | 2010 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |