About Conserva Irrigation
- Proven client acquisition and retention systems; - Proprietary irrigation system inspection methods to identify and communicate needed repairs and system efficiency upgrade opportunities to clients in order to secure sales; - Year-round cycle of irrigation-focused services to offer franchisees tactics to smooth any seasonality in their local market; - Consistent and predictable high-margin business model that produces median 61.0% gross profit margins for the top performing franchisees; - Recurring revenue business model by “productizing” the service offerings into annual service agreements that creates stickiness of client relationships and revenue; - Professionally installed drainage solutions to manage sudden downpours or continual rainfall in a very short period of time, thus mitigating the damage to expensive landscapes and home foundations; - National and regional account opportunities developed by the franchisor where the work is subcontracted out to franchisees; - Robust proprietary field services IT platform for franchisees to market and operate their businesses; and - Established supply chain relationships with manufacturers and distributors that provide a cost of goods advantage to Conserva franchisees over local competitors.
Founded on the principles of water conservation, Conserva Irrigation® delivers professional, innovative, and environmentally responsible irrigation services to its clients, including both residential homeowners and commercial property owners. From repair and maintenance to installation and drainage, Conserva’s environmentally responsible approach to irrigation reduces water use from sprinkler systems by up to 60% for a typical property while fostering lush, healthy lawns and landscapes and an attractive ROI to both property owners and franchisees.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | 8% - 5% (declining tiered royalty rate) |
| Total investment | $125K - $160K |
| Liquid capital required | $50K |
| Net worth requirement | $250K |
| Year founded | 2013 |
| Year began franchising | 2017 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
