About Corporate Caterers
- Our concept offers all of the fun and excitement of a fast paced and energized kitchen, without the burn-out. - We operate during regular working hours, which means more time for family and friends. - Our start-up and buildout costs are low, which results in a faster path to profitability. - Our system works great for partnerships, couples, individuals, and anyone looking to achieve freedom from the daily grind.
Corporate Caterers is a business-to-business catering franchise. It’s a food business that comes without the typical challenges of a food franchise: location-dependent, high rent, 18 hour days, open 7 days, 2-3 shifts, and high payroll with high turnover. We are not retail or location-dependent, which means lower rent, we are about a 10 hour/day work schedule (typical 6 am to 4 pm), mostly Monday through Friday, owners are home in the evenings and weekends, 3-5 employees to start, and because of the low stress and active work flow, we have a very low employee turnover rate. Corporate Caterers ‘signature service’ is the fact that we don’t just drop off the lunch and leave; we deliver, setup, and most importantly, come back after the catered meeting and clean-up, making the catered event as seamless and effortless for the customer. It is no wonder Corporate Caterers has a historical customer retention rate averaging between 80% to 90%. And, our food choices are fabulous, the likes of; Glazed Rosemary Chicken with Portabella Mushrooms, Four Cheese Vegetable Lasagna, or try our tender Beef Pot Roast. These choices you won’t find in a box lunch. Get started with a total investment of $149,000-$227,800 which includes the initial franchise fee of $49,500 and about $50,000 of working capital to get your business into high gear fast.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $30K |
| Royalty | 5% |
| Total investment | $149K - $228K |
| Liquid capital required | $150K |
| Net worth requirement | $100K |
| Year founded | 1997 |
| Year began franchising | 2007 |
| Business model | B2B |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
