About Craft Axe Throwing
['Low initial investment and overhead', 'Minimal staff needed', 'Business model lends itself to a quick ROI']
Destination Entertainment. Craft Axe Throwing is an incredibly fast paced, fun, friendly, and exciting business to own. We’ve expertly combined two of the nation’s loves — craft beer and axe throwing — into one streamlined model. This business opportunity provides a unique venue in your community. Entertainment concepts include axe throwing, ninja stars, knives, with additional options to include other entertainment such as; corn hole, pool, ping pong, skee-ball and more. While guests are entertained they can grab a variety of on tap or canned beer, wine, non-alcoholic beverages, and more from the stocked bar. Our locations have hosted thousands of corporate events, birthdays, celebrations, and even weddings as the perfect venue to provide a complete yet one of a kind experience. Craft Axe Throwing is a highly supportive franchisor that allows franchisees to open a business that’s easy to manage, owners oversee with as little as 3 hours a week, requires very low staff and overhead costs. The entire Craft Axe Throwing model is easy to operate, buzzes on social media, and lends itself to a quick ROI potential. Get ready to hit the bullseye with Craft Axe Throwing!
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $43K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $221K - $555K |
| Liquid capital required | $75K |
| Net worth requirement | $0 |
| Year founded | 2018 |
| Year began franchising | 2021 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |