About Crushr
- We are a technology driven waste management company compacting trash, reducing hauls, and saving our clients money while saving the environment one crush at a time! - With our patented equipment, Franchise Owners gain a competitive advantage in the marketplace. - With 1M+ tons compacted and counting, our original patented technology and compact truck makes us unique in this space and a natural leader in trash compaction.
1M+ tons compacted and counting, our original patented technology and compact truck makes us unique in this space and a natural leader in trash compaction. Crushr’s Founder, CEO and President Scott Dennison knows exactly what it’s like to be a Franchise Owner, and how to achieve true success. His experience and understanding of complex franchise models translated in creating a simple, low overhead and high margin business model. With Crushr there is no brick and mortar building to maintain, and minimal employees needed, delivering a ROI few franchise concepts can rival!
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | 8% Royalty - 1% Brand Fund |
| Total investment | $136K - $390K |
| Liquid capital required | $100K |
| Net worth requirement | $450K |
| Year founded | 2016 |
| Year began franchising | 2018 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
